Микола Клочко: «Хотілося б більше зворотного зв’язку»

38-річний Микола Клочко вже майже два роки є керівником нашої області. Термін гідний для досить фахового обговорення проблем нашого краю. Пряма розмова з головою Сумської ОДА про непрості часи для держави та регіону.

- Минає вже другий рік, як Ви на посаді голови Сумської облдержадміністрації. Чим попередній рік Вашої роботи суттєво відрізнявся від теперішнього для Вас особисто і для області в цілому? Які основні здобутки та поразки? 

- Ці два роки пройшли під девізом: «Використовувати всі можливості для економічного розвитку Сумщини». З одного боку, 2016 рік був легше за попередній в тому плані, що у 2015 році, після мого призначення, налагоджувалася системна робота, формувалися команди на місцях. Сьогодні керівники в районах стабільно працюють, визначено пріоритети, серед яких створення об’єднаних громад, підтримка воїнів АТО, підтримка бізнес-ідей, залучення інвестицій тощо. З іншого боку, цей рік також був насиченим і непростим, адже ми взяли високу планку, започаткувавши ряд проектів та ініціатив. Тому розслаблятися і зменшувати темпи було б неприпустимо.

Суттєві зрушення зроблено в галузі охорони здоров’я стосовно добудови ряду важливих соціальних об’єктів, зокрема другої черги обласного психоневрологічного диспансеру в Сумах, розширення Охтирської ЦРЛ, реконструкція гаража на 26 санітарних автомобілів обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Найближчим часом, сподіваюся, будуть завершені роботи на будівництві гуртожитку ДЮСШ «Барса».

Також запрацювали нові відділення гемодіалізу в Ромнах та Охтирці. Невдовзі таке ж відділення відкриємо у Шостці. Таким чином ми повністю охопимо «кущовим» принципом всю територію області. Наприклад, у Роменському відділенні лікуються хворі з термінальною нирковою недостатністю не лише з Ромнів і району, а й з Недригайлова, Недригайлівського і Липоводолинського районів. 

Позитивний перелом у 2016 році відбувся у впровадженні децентралізаційної реформи. У поточному році створено 15 об’єднаних територіальних громад, тоді як минулого року на Сумщині була створена лише одна Березівська. У 14 новостворених громадах 18 грудня відбудуться вибори голів та місцевих депутатів. Уже на фінішній прямій щодо створення ОТГ знаходяться Краснопільська селищна та Садівська сільська громади, і процес в районах триває.

Багато сил і ресурсів цього року вкладено також у справу відновлення першого на території області цукрового заводу – Миколаївського на Білопільщині. Завдяки сумським аграріям та інвесторам з Індії й Азербайджану 2017 рік можна буде вважати новим стартом до відродження статусу Сумщини як цукрової столиці.

Ми також розробили першу на Сумщині, поки безпрецедентну в Україні програму соціального замовлення, яка передбачає, що соціальні послуги громаді будуть надавати не тільки державні суб’єкти, а й громадські організації, які працюють у даній сфері. Невдовзі цю програму буде внесено на розгляд сесії обласної ради.

Робота йде масштабна і різнобічна. Єдине, що хотілося б більше зворотного зв’язку від мерів окремих міст, розуміння ними, що ми робимо спільну справу. Проте, на жаль, часто політичні вподобання заважають конструктивній співпраці. І це я б назвав серед найбільших побажань, але в жодному разі не поразок.

- Зараз суспільство дуже турбує рівень корупції у владі. Що може зробити і робить голова ОДА для боротьби з нею, чи це переважно компетенція правоохоронних органів?

- У сьогоднішніх умовах стан боротьби з корупцією є лакмусовим папірцем на зрілість та готовність суспільства і влади послуговуватися принципами відкритості та прозорості.

І одним з пріоритетів у своїй роботі на посаді голови адміністрації я визначив очищення регіону від цього ганебного явища. Якісним показником боротьби з «відкатами» та хабарництвом вважаю сьогодні проведення відкритих конкурсів на посади державних службовців, керівників підприємств і структурних підрозділів, внутрішній аудит та впровадження електронної системи проведення закупівель «ProZorro». Для прикладу: з початку 2016 року Сумщина у загальнодержавному рейтингу за темпами впровадження онлайн-закупівель піднялася з 24-го на 11 місце. На 1 листопада було проведено близько 7000 торгів на загальну суму 1,4 мільярда гривень, зекономлено майже 40 мільйонів гривень бюджетних коштів.

У продовження теми хочу наголосити, що облдержадміністрація є відкритою для співпраці з громадськістю в питанні запобігання та протидії корупції. Адже без участі кожного – від посадовця до звичайного громадянина – побороти корупцію в Україні не вдасться. Задля більш тісного контакту з жителями Сумщини в облдержадміністрації діє телефонна гаряча лінія «Стоп-корупція». З метою повідомлення про корупційні правопорушення громадяни можуть телефонувати за номером 60-01-66цілодобово. Також письмові звернення про наявні факти корупційних зловживань можна надсилати на адресу облдержадміністрації.

- Яке Ваше ставлення до системи обов'язкового електронного декларування, що була запроваджена для держслужбовців в Україні всього декілька тижнів тому? Чи є якісь застереження та претензії до неї? Як ця система може допомогти у Вашій роботі, наприклад, у кадровому питанні?

- За цим механізмом уже давно живуть в Європі. Безумовно запровадження системи електронних декларацій в Україні стало потужним кроком до відкритості діяльності чиновників. Прозорість доходів та майна службовця, публічність усіх значних змін у його статках стануть запобіжником, який стримуватиме потенційних корупціонерів. Адже корупційним вчинкам набагато легше запобігти, ніж боротися з їх негативними наслідками.

Як відзначалося раніше, ця система має три принципові переваги. Перш за все, це її відкритість, адже декларації будуть доступні усім онлайн-користувачам, де кожен зможе у вільному доступі подивитися та проаналізувати дані. Крім того, всебічність унеможливлює факт приховування свого майна. По-третє, з’являється відповідальність – від адміністративної до кримінальної за зумисне подання невідповідної декларації. Таким чином суспільство зможе здійснювати контроль і чиновнику простіше чесно заявити про власні статки, ніж приховувати їх.

Як і будь який «пілот», вона, звичайно, недосконала, що підтвердила практика заповнення. З власного досвіду скажу, що проблемним було входження в саму систему, а на деякі питання складно дати відповідь, оскільки вони не зовсім коректно сформульовані. Однозначно недоліки, технічні та організаційні будуть виправлені і система вдосконалюватиметься. Але пробний тест вона пройшла і, вважаю, показала свою необхідність.

- Прокоментуйте, будь ласка, останні події навколо СНВО.

- На жаль, контракти, на які так сподівалася вся Сумщина, були зірвані НАК «Нафтогаз України». Близько 8 тис робітників НВО мали б отримати 4-мільярдне замовлення. Це, відповідно, повна завантаженість підприємства, надходження до бюджету, гідна зарплата працівників та благополуччя їх родин, а це майже 20 тисяч жителів Сум і прилеглих населених пунктів.

Причини скасування тендерів на модернізацію трьох компресорних станцій – «Задніпровська», «Ананьїв» та «Південнобузька», які чесно через систему ProZorro виграло Сумське НВО, не мають нічого спільного з адекватною реальністю. Своє рішення керівництво НАК «Нафтогаз України» мотивувало тим, що є домовленості між Росією та Туреччиною щодо побудови «Турецького потоку», що напряму не стосується модернізації української ГТС.

Посилання на такі речі говорить або про непрофесіоналізм, або про злочинну діяльність керівників. Я оцінюю такий крок «Нафтогазу» як недружній до України та відверто ворожий до наших промислових виробників. Не в моїй компетенції оцінювати такі кроки з точки зору кримінального злочину – «державної зради», але як для людини і громадянина відповідь очевидна. Менеджмент «Нафтогазу» підставив вище керівництво країни, поставив під загрозу національну енергетичну безпеку і завдав серйозного удару українській промисловості. Ганьба всім, хто виступає проти вітчизняного виробника. Тим паче така ситуація тягне за собою ризики втрати Україною статусу головного транзитера блакитного палива до Євросоюзу через застарілу систему транспортування газу, яка не оновлювалася останні 25 років. У той час, коли вітчизняні машинобудівники можуть власними силами зробити вітчизняну ГТС ефективною та надійною, для них створюються штучні перепони.

Вважаю політику, яку обрало керівництво НАК «Нафтогаз України» за підсумками проведених тендерів, зневагою і до громади Сумщини, і до машинобудівників, адже не можна ставити на ваги інтереси цілого регіону та бюджетоутворюючого підприємства і свої надумані мотиви. Але ми будемо боротися.

З огляду на складну ситуацію та на прохання депутатів облради я негайно вирушив до Києва. А 7 грудня працівники СНВО прибули до столиці та вийшли на мітинг. Разом із заводчанами ми стояли під стінами Кабміну.  Наразі це питання знаходиться на особистому контролі Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.  

- Ви зазначили, що майже півтора десятка новостворених об’єднаних громад Сумщини вже готуються до місцевих виборів. Чи задоволені Ви темпами та якістю децентралізації в області? Які плани на наступний рік?

- Чесно кажучи, задоволений. Проведено значну інформаційно-роз’яснювальну роботу в громадах, низку громадських слухань. До створеної першою в області Березівської ОТГ Глухівського району протягом цього року постійно приїздили представники багатьох громад з усієї області: спілкувалися, роздивлялися, дивувалися, вчилися… і переконувалися, що іншого шляху відродження українського села просто немає. Вже сьогодні Березівська громада є яскравим прикладом ефективного господарювання та управління територією. Майже за рік існування там досягли неабияких позитивних результатів, головні з яких полягають у розвитку інфраструктури і поліпшенні якості послуг на селі. До речі, цей факт відзначили і фахівці Міністерства регіонального розвитку під час Всеукраїнського форуму місцевого самоврядування, що відбувся днями в Харкові. Березівська сільська ОТГ стала прикладом раціонального використання коштів на проекти розвитку, адже подала на фінансування з ДФРР 13 проектів, які було погоджено експертною комісією. Загальний бюджет становить 9,6 мільйона гривень. Серед найбільших проектів – реконструкція вуличного освітлення у населених пунктах громади з використанням інноваційних технологій, реконструкція водогону та системи теплопостачання, капітальний ремонт доріг, освітніх закладів та установ культури, придбання шкільного автобуса тощо.

Та й у селах цієї громади уже сьогодні є на що подивитися. Зокрема, у селі Слоут здійснено капітальний ремонт будинку культури та амбулаторії. Найближчим часом сюди планується завезення медичного обладнання, комп'ютерної техніки. Також на часі питання забезпечення медичним персоналом, а в перспективі тут планується навіть створення місцевої лабораторії. На вулицях села реконструйовано вуличне освітлення, встановлено сонячні ліхтарі. Також придбано новий шкільний автобус, який не тільки возитиме дітей до школи, але й буде використовуватися для підвозу школярів на різноманітні змагання й конкурси.

У Березівському НВК також створені всі умови для комфортного навчання дітей. Ще планують оновити всі кабінети, відремонтувати спортивний зал, майстерню і навіть закупити тренажери. Проводяться ремонтні роботи і в місцевому будинку культури та амбулаторії.

Наразі Березівська громада є зразком і своєрідним дороговказом для решти 14 об’єднаних територіальних громад, які утворилися на Сумщині в цьому році.

Естафету досягнень підхопили і новостворені громади. Наприклад, з часу офіційного створення Дружбівської ОТГ минуло трохи більше ніж три місяці. За цей час з обласного бюджету цільовим призначенням, як і передбачалося, громаді надано 3 мільйони гривень. На ці гроші вже відремонтовано більшу частину дороги між Дружбою і селами, тепер громада купує автобус для пасажирського сполучення. Крім того, нині проводиться ремонт Дружбівської школи №1. А громада вже планує свою діяльність на найближчу перспективу, адже держава гарантує їй і пряму фінансову підтримку, і новий спосіб формування власного бюджету, який зросте в 2,6 рази і наступного року сягатиме 11 мільйонів гривень.

Стосовно планів на наступний рік, передбачаємо, що найближчим часом буде утворено ще понад 10 ОТГ.

- Повернімося до економіки. Зараз дуже багато говорять про необхідність західних інвестицій. Але останнім часом надходить багато новин про перемовини та спільні проекти для Сумщини з інвесторами зі Сходу з Індії, Китаю. З чим це пов'язано? Коли до нас прийде інвестор з Європи?

- Європейські інвестори вже у нас. АТ «Технологія» (Польща), ПАТ «Бель Шостка Україна» (Франція), ТОВ «Голландська аграрна компанія» (Нідерланди) успішно працюють на території Сумщини. Із проектів, що наразі знаходяться в стадії реалізації, можна назвати будівництво ТОВ «ГУАЛАПАК УКРАЇНА» (Італія) вже третього заводу з виробництва пакування для дитячого харчування з повним циклом виробництва загальною площею 12 тис. кв. метрів. Передбачається залучити інвестиції на суму близько 500 мільйонів гривень та створити додатково 390 нових робочих місць.

Статистичні дані підтверджують, що з початку інвестування країни ЄС внесли в економіку області 174 мільйона доларів США, а це понад 87% загального обсягу акціонерного капіталу. Загалом обсяг іноземних інвестицій станом на 1 липня складає 199,5 мільйона доларів США. За перше півріччя поточного року іноземні інвестори вклали в Сумщину майже 7 мільйонів доларів США.

З іншого боку, було б неправильно обмежуватись лише європейською кооперацією. Тому ми не сидимо і не чекаємо, коли хтось принесе нам кошти в область, а діємо. Наразі ми розгорнули потужну презентаційно-інвестиційну кампанію і представляємо Сумщину на світовій економічній арені. Це бізнес-місії, обмін делегаціями, презентації у посольствах інших країн.

Перш за все, було визначено наші сильні сторони, які б дозволили Сумщині достойно грати на світовому ринку. Це сільське господарство, розвиток ІТ-технологій, машинобудування, наукові розробки, освіта та туризм. Останнім часом неодноразово ми відвідали Китайську Народну Республіку, США, Македонію, Азербайджан... І хочу сказати, що така позиція дає позитивні результати.

Ми виходимо з того, що потенційні партнери чекають від нас не просто розмов про те, що ми можемо, а конкретних пропозицій та проектів. Тому ми зараз активно напрацьовуємо контакти, щоб заповнити в тому числі ту нішу, яку займали економічні взаємовідносини з Російською Федерацією. І знову ж таки альтернативою є західні ринки. Лише за 8 місяців 2016 року забезпечено зростання зовнішньоторговельного обороту з країнами ЄС порівняно з минулорічним періодом на 11,4%. Обсяг експорту товарів до країн ЄС зріс на 8,6% і становив понад 97 мільйонів доларів США.

- І останнє запитання. Чи є у Вас якийсь особливий ("для внутрішнього службового використання") прогноз: наскільки холодною буде ця зима? До чого готуються в області в плані теплопостачання - до гіршого, чи до кращого?

- Незалежно від того якою видасться зима, сподіваюсь, опалювальний період на Сумщині пройде, як і в попередні роки, без ускладнень, і жителі області неодмінно будуть з теплом. Для цього була проведена колосальна організаційна робота, реалізовано конкретні заходи, в яких першочергову роль відведено політиці енергоефективності. Так, лише цього опалювального сезону передбачено встановити 51 котел на 37 об’єктах бюджетної сфери Сумщини, де котельні і топкові планується оснастити 43 альтернативними та 8 газовими котлами з підвищеним ККД.

В області також триває реалізація державної програми підтримки населення з впровадження енергозберігаючих заходів у житлових будинках. Станом на листопад, в області видано 16492 кредити на суму 220 мільйонів гривень, у тому числі для ОСББ: 26 кредитів на суму понад 2 мільйона гривень на придбання «негазових» котлів – 1293 кредити на суму 18,5 мільйонів гривень, на придбання енергозберігаючих матеріалів – 15173 кредити на майже 200 мільйонів гривень.

Державною підтримкою в області найефективніше скористалися ОСББ Шостки та Шосткинського району, Сум та Сумського району, а також Глухова, Конотопа та Ромнів.

Окрім допомоги і гарантій державної програми громадськість має можливість скористатися і місцевими. На сьогодні в м. Суми прийнята програма, відповідно до якої відсотки відшкодовуватимуть ОСББ, ЖБК та фізичним особам у розмірі до 15% від відсоткової ставки. У міському бюджеті на це передбачено 1,2 мільйона гривень. У Ромнах було прийнято програму з відсотків ОСББ та ЖБК відшкодування у розмірі 30% від відсоткової ставки, у міському бюджеті на це передбачено 50 тисяч гривень. У Путивлі місцеві ОСББ та ЖБК отримують відшкодування за кредитами 10% від відсоткової ставки, на що міська влада виділила 25 тисяч гривень. У Бурині діє програма підтримки ОСББ, де передбачено відшкодування 20% тіла кредиту, отриманого на енергозберігаючі заходи. У Глухові відшкодування частини відсотків за кредитами на проведення енергозберігаючих заходів у 2016-2019 роках становитиме 10%.

®

Комментарии

Сергей Федоров

ЗВОРОТНІЙ ЗВ`ЯЗОК:  хотілось чтоб НЕ ПРОПИХУВАЛИ схеми ДЕРИБАНА Бюджета МАРОДЁРИ у власти з АНТИнародного фронту та Блока Подлого Потрошенко, делясь НАВОРОВАНИМ с радикально БЕРУЩИМ Ляшко і Януковскими УГОЛОВНИКАМИ.   Crazy

view counter
view counter
10
Как выглядит усадьба Харитоненко в Сумах изнутри?
Как выглядит усадьба Харитоненко в Сумах изнутри?
Как выглядит усадьба Харитоненко в Сумах изнутри?
Как выглядит усадьба Харитоненко в Сумах изнутри?
Как выглядит усадьба Харитоненко в Сумах изнутри?
Как выглядит усадьба Харитоненко в Сумах изнутри?
13
В Сумах издали календарь к 30-летию независимости Украины
В Сумах издали календарь к 30-летию независимости Украины
В Сумах издали календарь к 30-летию независимости Украины
В Сумах издали календарь к 30-летию независимости Украины
В Сумах издали календарь к 30-летию независимости Украины
В Сумах издали календарь к 30-летию независимости Украины
24
«Сумчанка» выпустила фотокалендарь
«Сумчанка» выпустила фотокалендарь
«Сумчанка» выпустила фотокалендарь
«Сумчанка» выпустила фотокалендарь
«Сумчанка» выпустила фотокалендарь
«Сумчанка» выпустила фотокалендарь
8
Над Соборной вешают сотни зонтиков
Над Соборной вешают сотни зонтиков
Над Соборной вешают сотни зонтиков
Над Соборной вешают сотни зонтиков
Над Соборной вешают сотни зонтиков
Над Соборной вешают сотни зонтиков
30
Национальная сборная Украины по хоккею на траве сыграла с клубом «Sharjah Tigers»
Национальная сборная Украины по хоккею на траве сыграла с клубом «Sharjah Tigers»
Национальная сборная Украины по хоккею на траве сыграла с клубом «Sharjah Tigers»
Национальная сборная Украины по хоккею на траве сыграла с клубом «Sharjah Tigers»
Национальная сборная Украины по хоккею на траве сыграла с клубом «Sharjah Tigers»
Национальная сборная Украины по хоккею на траве сыграла с клубом «Sharjah Tigers»

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.