Блоги

«Джинса» у сумських газетах: пацієнт поступово одужує?

На кожних виборах сумчани мають сумнівне щастя спостерігати в сумських газетах матеріали, які серед журналістів прийнято називати «джинса». Для людей, необізнаних з медіа-сленгом, є простіше визначення – прихована реклама. Це коли у вигляді інформаційних чи аналітичних статей просувається передвиборча агітація за якогось кандидата чи партію.

По закону усі такі матеріали мають відповідно маркуватися – «передвиборча агітація», «політична реклама» тощо. Проте зрозуміло, що в такому випадку довіри цій інформації від читача буде значно менше. Тому часто штаби просять газету поставити нейтральну рубрику – «політика», «вибори», «ракурс» тощо…

Фактично, якщо провести аналогію з продуктами, то це те ж саме, якби в магазині на пачці зі спредом було написано «масло», а на «сирному продукту» – «сир». Щодо продуктів закон жорсткий і вимагає маркувати їх відповідних чином, а от у газетах ми фактично отримуємо один товар під упаковкою іншого – агітацію під виглядом незалежної статті.

Як же складалася ситуація з «джинсою» в сумських газетах на останніх виборах? Інститут масової інформації у жовтні провів моніторинг двох сумських газет – «Панорама» і «Ваш шанс». У передвиборчий період кількість матеріалів передвиборчої агітації в них іноді складала більше, ніж дві третини обсягу видань. Велика частина цих матеріалів не була відповідно позначена, а друкувалася під нейтральними рубриками. Причому кількість немаркованої політреклами у сумських тижневиках збільшувалася з кожним тижнем. Так, у газеті «Панорама» від 1 жовтня було розміщено 3 неналежно маркованих матеріали, у наступному номері – 4, далі – 5. Ситуація з газетою «Ваш шанс» ще більш красномовніша: номер від 01.10 – 4 матеріали з ознаками «джинси», 08.10 – 7 матеріалів, 15.10 – 12 матеріалів.

Газета «Панорама» розміщувала «джинсу» під рубрикою «Політика», не ставлячи жодних рекламних позначок. Газета «Ваш шанс» в основному також використовувала рубрику «Політика», іноді розбавляючи її іншими: «Вибори-2014», «Політракурс» тощо. Більшість таких матеріалів не містять жодних вказівок на їх замовність, хоча деякі марковані літерами PR або ИД. Утім, це аж ніяк не є достатнім для позначення передвиборчої агітації.

Щоправда, слід відзначити, що частина агітаційних матеріалів все ж була позначена відповідним чином – рубрикою «На правах передвиборчої агітації». І якщо в газеті «Ваш шанс» таких матеріалів було не так вже й багато, то «Панорама» так позначала більшість своїх виборчих матеріалів. Порівняно до виборів Президента і Сумського міського голови, які відбувалися у травні, спостерігається тенденція до того, що газети починають сумлінніше ставитися до виконання вимоги законів про вибори щодо відповідного позначення агітаційних матеріалів.

Цікавим є також те, що місцеві матеріали (розміщені штабами партій чи кандидатів) в основному всі були належним чином позначені, у той же час матеріали всеукраїнської спрямованості, вочевидь, розміщені через рекламні агентства, як правило розміщувалися під нейтральними рубриками.

Лідерами із замовлення «джинси» в сумських газетах є Опозиційний блок (за жовтень зафіксовано 10 матеріалів), Радикальна партія Олега Ляшка (8 матеріалів), Народний фронт (7 матеріалів) і Сильна Україна (6 матеріалів).

Що стосується «джинсових» матеріалів від штабів кандидатів, то за передвиборчий місяць у газетах «Ваш шанс» і «Панорама» було помічено по два таких матеріали про Сергія Клочка (кандидат по 157 округу) і про Володимира Ладику (158 округ), і по одному – від кандидатів Віталія Жиленка, Володимира Токаря, Володимира Шилова, Євгена Скоробагатського, Олега Ананченка, Олександра Сугоняки, Сергія Науменка і Юрія Свідлова. Усі решта кандидатів належним чином маркували свої матеріали в газетах.

Думаю, цілком символічним є те, що усі кандидати, які розміщували в сумських газетах «джинсу», вибори програли. Тож, може не варто використовувати «нечесні» методи агітації, якщо вони все одно не діють?

По тематике

Марина Барабаш
Ігор Шкурат відвідав Роменщину. Проблеми, які потрібно вирішувати

Попри прекрасні краєвиди Сумщини і теплі зустрічі із виборцями регіону, кандидат по 161 ОВО І.Шкурат побачив чимало проблем, які вимагають...

Марина Барабаш 02.07.2019 15:06
Марина Барабаш
Хто вони, - кандидати по 161 ОВО? Знайомимось, - Ігор Шкурат

З-поміж 5 уже зареєстрованих претендентів на депутатський мандат, першим на окрузі зареєструвався уродженець села Хоминці Роменського району Сумської області Шкурат...

Марина Барабаш 24.06.2019 11:39
Марина Барабаш
В одномандатних округах реєструються кандидати-клони "Слуги народу"

Насправді ж вони є безпартійними, але вказують, що представляють громадські організації, підприємства та фонди з назвою "Слуга народу"...

Марина Барабаш 21.06.2019 14:45
Олексій Захарченко
Системна «джинса» та інформаційні хвилі: якими були кандидати в Президенти на сторінках сумських онлайн-медіа

Регулярне розміщення матеріалів із ознаками замовності від виборчих штабів і практично повна відсутність авторських новин – так висвітлювали діяльність кандидатів...

Андрій Українець
Петіни 2000

Влада використовує ті самі методи підкупу виборців, що і Янукович у 2004 р....

view counter
view counter
view counter

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.