Блоги

Дитячий футбол: досягнення та перспективи

Коли заглянути в історію розвитку дитячого футболу на Сумщині, то зробимо доволі втішний висновок-він не тупцював на місці, розвивався, і на виході мав доволі непогані результати.

І досі не тільки в Україні, а й  в колишньому Радянському Союзі, країнах Європи пам’ятають заслуженого майстра спорту, заслуженого тренера України Михайла Фоменка.

Михайло Іванович - неодноразовий чемпіон  та володар Кубка СРСР, володар володарів Кубка та Суперкубка УЄФА  в складі київського «Динамо», бронзовий призер Олімпійських ігор, срібний призер чемпіонату Європи в складі збірної СРСР.

Майстерно грали на футбольних полях  батько та син Страшненки, Борис Шуршин, Артем Безродний. Список вихованців-земляків, які були відомими гравцями, можна продовжувати й продовжувати…

Я давно знаю тренера дитячо-юнацької спортивної школи Сумського району М. Абрамова. Нинішнього літа Микола Павлович привозив  до Бурині команду «Жорж», яка брала участь у обласній першості.

Що мене найперше здивувало? Здебільшого зовсім юні, практично підлітки, футболісти грали за команду.

- Підбираю хлопців в основному тих, хто у футболі не тільки зможе проявити себе, а ще й вирости нормальною людиною. Головне, щоб вони не швендяли без діла по вулицях, а мали справу до душі…

Чесно, кажучи, тоді я не звернув на ці начебто такі прості слова особливої уваги. А от з часом, який минув, стає зрозумілим: дійсно, юнаки, проводячи тренування, футбольні матчі, все менше думають, де б їм, якщо сказати сучасною молодіжною мовою, «потасуватися» …

У них є відповідний режим - тренування, збори, ігри…

Звичайно, не всі в майбутньому стануть висококласними футболістами, але є мета в житті, і загартування до нього проходить у юні роки…

Заради справедливості відзначимо, що М.Абрамов виховав і досить відомих футболістів. Ось як він про це розповідає сам.

  - Маю відомих вихованців, які грали і грають за відомі команди. Серед них уже є й тренери, які працюють  не тільки в Україні, а й, скажімо, в Норвегії. Наприклад, Дмитро Рудняк тривалий час був капітаном у Харкові, Сергій Осадчий захищав кольори «Металурга» з Донецька, Василь Сараєв  був провідним гравцем ташкентського «Пахтакора». А Віктор Іваненко - рекордсмен серед усіх центральних захисників (!) України. Він забив у ворота суперників аж 9 м’ячів. Звичайно, я горджуся ними. Вони практично грали так, як дозволяв їм їхній потенціал. Але ж буває й так, що потенціал так і залишається не використаним. Не догледіли тренери, сам футболіст не розкрився. До речі, така ситуація склалася з Андрієм Гусєвим - старшим братом Олега Гусєва. Він свого часу був і талановитішим, і перспективнішим. Але, як мовиться, на якомусь рівні дитячо - юнацької підготовки молодого футболіста  розірвався, образно кажучи, ланцюжок. А в цілому країна, переконаний, втратила прекрасного гравця…

До речі, нині в українських відомих клубах Прем’єр-ліги грають чимало достойних  вихованців із Сумщини: заслужений майстер спорту Олег Гусєв - у київському «Динамо». Тут же заявляє про себе й молодий і досить перспективний Сергій Рибалка. Одним з кращих бомбардирів «Таврії» (Сімферополь) є Антон Шиндер.  Воротарем №1 став у  донецькому «Металурзі» цього року Олександр Бандура. Постійно грає за команду «Кривбас» (Кривий Ріг)  В’ячеслав Сердюк. Добре зарекомендував себе спочатку в московському «Спартаку», а нині - в київському «Арсеналі» Єгор Лугачов…

До слова, вони є не тільки вихованцями Сум, а й Шостки, Сумського та Великописарівського районів. Отже, таланти є і в регіонах області.

І фактично всі ці майстри хоч раз, але виходили свого часу на стадіон ЧРЗ, де зараз створюється спеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа олімпійського резерву «Зміна».

Я доволі часто переглядаю матчі футбольних сільських команд. І зазначу: там є талановиті хлопці. Це, до речі, підтверджують і спеціалісти.

-У нас є талановиті юні футболісти, які могли б навчатися в сумському футбольному центрі «Зміна», - каже Леонід Устінов, тренер команди ФК «Успенка» на громадських, що на Буринщині. - Зараз три юнаки перебувають на оглядинах у конотопському «Шахтарі». І те, що в Сумах створюється дитячий футбольний центр - прекрасно. Адже, ще раз підкреслю: у нашому селі є  талановиті школярі, які досить перспективні. Але де їм опанувати футбольну науку? У селі можливостей, на жаль, для цього немає…

У розмові М.Абрамов, зокрема, зазначив що навколо основного поля, потрібно збудувати ще кілька майданчиків із штучним покриттям, причому,- із новітнім сучасним покриттям. Тут повинне бути й необхідне освітлення для вечірніх занять.

Уже зараз треба вирішити: хто в цьому центрі навчатиметься - дітвора з обласного центру, а чи здібні дітлахи з усієї області? Якщо з регіонів, то слід продумати й соціальну інфраструктуру, забезпечення житлом, навчанням, і т.д. і т.п.

Тобто, в школі повинно бути повне завантаження, кваліфіковані тренери. Тоді й добрі результати сумського дитячого футболу подвояться, а то й потрояться.

Напевне, можна б на базі центру проводити і, скажімо,  дводенні (по вихідних днях) заняття з дітворою, яка б приїжджала сюди з районів області.

Якщо добре відшліфувати організаційні моменти, то в підготовці дитячих талантів могли б узяти участь і відомі в країні футболісти.

Зокрема, той же Олег Гусєв, чи Антон Шиндер, а чи Олександр Бандура. Та для цього функціонерам обласного футболу з ними треба налагодити ділові та дієві стосунки.

Звичайно, це не так і просто (бо ж футболісти практично постійно зайняті), але необхідно. І їхні майстер-класи,безсумнівно,б допомогли…Згадаймо Мессі, Бекхема, їхні тренування з дітворою…

- Треба виховувати нашу дітвору на прикладі тих, хто досяг вершин у футболі, - ділиться думками Микола Абрамов. - Це гарні приклади. І на них, безперечно, треба виховувати молодь. Буваючи в селах району, дивувався: мало хто знав про уже доволі знаменитого земляка, гравця київського «Динамо» і збірної України Олега Гусєва. В Європі такого немає. Там відомі футболісти - кумири юних футболістів. Після того, як передав матеріали про Олега в села, ситуація змінюється -  про нього хоч стали тут знати. А взагалі, я також за співпрацю з відомими нашими футболістами - і тим же Олегом Гусєвим, і Антоном Шиндером, і Олександром Бандурою, і В’ячеславом Сердюком.  Звичайно, їм також не слід ігнорувати ні школу, де навчалися, ні спортивний заклад, де розпочинали свою футбольну кар’єру…Неодноразово брав участь у міжнародних турнірах серед дитячих команд. Для прикладу, у Німеччині ми виходили і на сільські футбольні поля, і на міські. Скажу, що і у віддаленому сільському пункті, і в Берліні якість футбольних полів однакова - дуже висока! І те, що голова обласної державної адміністрації Юрій Чмирь усвідомлює, що треба великий футбол у області розпочинати з дитячого, як тренер скажу, - це добре. А, значить, майбутнє в сумського футболу, безперечно, буде…

Днями відбулося відкриття реконструйованого футбольного поля, стандарти якого 120 х 80 метрів, спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву «Зміна».

Безперечно, на цьому роботи не завершуються. Адже потрібно ще й трибуни встановити, облаштувати роздягальні та внутрішні приміщення спорткомплексу тощо.

view counter

Цитата

В ОПЗЖ достатньо конструктивна позиція
Василь Хома
голова Сумської ОДА
view counter
view counter
view counter

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.