Вищий антикорупційний суд визнав колишнього голову села і юриста сільради винними у шахрайстві. Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 27 липня.
Навесні 2016-го підприємець шукав у Сумській області вільні земельні ділянки для вирощування волоських горіхів. Він зустрівся із раніше знайомим йому головою села Битиця Юрієм Цаплієнком і запитав про ділянки орієнтовною площею близько 50 гектарів.
Сільський голова відповів, що земля є, але, крім офіційних платежів, треба заплатити по 200 доларів США за один гектар. А ще він розповів, що на таких же умовах можна взяти в користування й інші ділянки площею близько 600 гектарів за рахунок неуспадкованих паїв.
Голова села створював хибне враження, що саме від нього залежить рішення про надання земельної ділянки у користування. Хоча достеменно знав, що рішення щодо надання у користування фізичній чи юридичній особі земельної ділянки державної форми власності за межами населеного пункту може бути прийняте лише Головним управлінням Держгеокадастру в Сумській області.
До свого плану Цаплієнко залучив юрисконсульта Битицької сільської ради, який міг справити на підприємця враження людини, яка розуміється в питаннях отримання права користування земельними ділянками.
На початку травня 2016-го підприємець передав 1 000 доларів як аванс за оренду 50 гектарів. Це сталося в машині біля будинку райуправління Держгеокадастру. За вказівкою сільського голови чоловік віддав ці гроші в руки юристу, який мовчки їх узяв. Це сталося на очах землевпорядника, який потім у суді підтвердив, що передавалися кошти, зовні схожі на долари, але за що він не знає.
12 травня 2016 року в ресторані «Здибанка» відбулося підписання документів на землю — договорів про надання в користування не витребуваних та неуспадкованих паїв і договір переуступки права користування. Пізніше того ж дня посадовці сільради та підприємець прибули до приміщення «ПриватБанку» і скористалися кімнатою Vip-клієнтів, щоб перерахувати гроші.
Після передачі 2,5 мільйонів гривень несправжніми (імітаційними) купюрами підозрюваних затримали. За оцінками СБУ, на 2016 рік це був найбільший хабар на території Сумської області.
Початково посадовців звинувачували у вимаганні і одержанні хабара (ч.3 ст.368 КК) і їм загрожувало позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна. Але у вересні 2022-го прокурор змінив обвинувачення на шахрайство в особливо великому розмірі (ч. 4 ст. 190 КК).
Колишній сільський голова під час допиту сказав, що визнає та підтверджує лише висновок прокурора, що вони із юристом діяли без використання наданої їм влади або службового становища, а їх умисел був спрямований не на отримання неправомірної вигоди. Водночас він не визнав, що намагався по-шахрайськими заволодіти грошима.
За версією захисту, обвинувачені стали жертвами провокації працівників УСБУ в Сумській області, які сфальсифікували докази.
Цаплієнко заявив, що він хотів просто побачити, що в підриємця є гроші, переконатися, що може довірити йому ресурс громади. 200 доларів за гектар землі нібито означали суму, яку потрібно вкласти в землю для її належного обробітку та вирощування врожаю. Підприємець запевняв його, що на горіховий сад і на 600 га знайшов інвесторів, але відмовлявся викликати цих інвесторів, підтвердити свої слова іншим способом. Тому обвинувачений начебто остерігався, що буде втрачено посівний сезон, земля простоюватиме, заросте бурʼяном, а за підсумками року за користування землею бюджет села нічого не отримає.
Із цим підприємцем голова села був знайомий приблизно з 1990-х років, коли вони працювали на одному підприємстві. Одного разу вже як голова села він поламав йому план бізнесу з виробництва деревного вугілля: сільрада відмовила у наданні в оренду приміщення. Тому в заявника нібито існували підстави для помсти.
Однак суд вважає, що провокації не було і вина обвинувачених доведена поза розумним сумнівом.
Версія, що голова села просто хотів подивитися на гроші не підтверджується доказами. На зустрічі в ресторані, почувши, що привезли кошти, обвинувачений відповідає: «Добре, поїхали до банку класти гроші».
Співробітниця банку розповіла суду, що обвинувачений звертався до неї з приводу оренди переговорної кімнати та відкриття банківської скриньки. По прибутті клієнт просив її зайти до переговорної, де на столі лежав пакунок з грошима та хтось із присутніх запропонував, щоб вона перерахувала кошти та перевірила їх справжність.
За шахрайство в особливо великому розмірі за попередньою змовою групою осіб обинувачених засудили до 5 років позбавлення волі умовно, звільнивши з іспитовим строком 3 роки.
Призначаючи покарання, суд враховував, що колишньому голові села вже виповнилося 76 років, він мав належну процесуальну поведінку під час розгляду справи, реальних збитків від злочину не настало. Його спільник має двох малолітніх дітей на утриманні, брав участь у територіальній обороні. Тому суд дійшов висновку про можливість їх виправлення без відбування тюремного покарання.
Колишній голова Битицької сільської ради, про якого йдеться у вироку, — Юрій Цаплієнко. Це батько відомого українського тележурналіста і військового кореспондента Андрія Цаплієнка.
Не забудьте підписатись на наш телеграм-канал. Там ще більше оперативної інформації!
Щодня поліція застерігає громадян бути пильними, аби не потрапити в шахрайську пастку. Здавалося б правоохоронці вже розповіли про всі можливі...
Шахраї стають дедалі хитрішими, маскуючи свої атаки під офіційні сайти й акаунти. Щоб уникнути пасток шахраїв, кіберполіція радить перевіряти джерела...
Онлайн-шопінг з кожним днем набирає популярності серед українських покупців, однак приховує і чимало небезпек. Зокрема, це шахраї, які підстерігають у...
Не дивлячись на те, що працівники поліції постійно проводять превентивні заходи, направлені на запобігання проявам шахрайства, не до всіх доходить...
Кіберполіція закликає громадян не спокушатися на пропозиції легкого заробітку в інтернеті: аферисти пропонують передивлятися короткі відео та ставити «лайки» у...