Блоги

Нові правила на виборах 2015 року

Що треба знати сумчанам про зміни в законі, котрий регулює цьогорічні місцеві вибори.

В Україні вже стало традицією змінювати виборче законодавство перед кожними виборами. І 2015 рік не став виключенням. В порівнянні з минулими виборами правила змінились суттєво. Нова система дещо заплутана, але в ній варто розібратись, щоб зрозуміти, як і за кого ми будемо голосувати.

Міські голови

 Цього року вибори міських голів у великих на маленьких містах проходитимуть по-різному. Міста та селища з населенням менше 90 тис. чоловік обиратимуть керманича за звичною моделлю – мажоритарною системою відносної більшості. Це означає, що переможцем стане кандидат, котрий набере більше голосів, ніж його суперники.

У містах з населенням більше 90 тис. чоловік буде застосована мажоритарна система абсолютної більшості. Це означає, що керівником міста може бути лише той, кого обере більше половини виборців з тих, що візьмуть участь в голосуванні.  Якщо такого явного лідера не буде, то відбудеться 2 тур. На ньому у бюлетень буде два прізвища тих, хто посів 1 та 2 місця в першому турі. Крісло міського голови дістанеться тому, хто набере просту більшість голосів в 2 турі.

Така система вже знайома українцям по президентським виборам. А от новації в обранні депутатів міської, районної та обласної рад варті особливої уваги.

Три в одному

 Цього року міські, районні та обласні ради будуть обиратися за системою, котру законодавці назвали «пропорційною з преференціями». Що це означає для виборців? Всі кандидати в депутати висуваються партіями. Тому  один рядок у виборчому бюлетені буде складатись с крьох частин. По-перше, там буде стояти назва партії. По-друге, ім’я, прізвище і по батькові  особи, що стоїть першою в списку кандидатів від цієї партії до міської чи іншої ради. По-третє, такі ж дані про кандидата, який балотується від партії по конкретному округу. Наприклад, у місті 10 округів. Тоді назва партії та «перша особа» будуть всюди однакові, а кандидати по округу відрізнятимуться.

Таким чином городяни повинні будуть визначитись одразу по трьом питання: чи довіряють вони цій партії, цій першій особі і цьому кандидату по округу.

У Сумах, як і в більшості міст України, першими особами списках деяких партій стоятимуть відомі в народі політики та депутати Верховної Ради. Але це зовсім не означає, що вони вирішили залишити Київ і працювати в Сумах. Швидше за все після виборів нардепи відмовляться від посади, а таке право у них є. Тоді місце першої особи займе друга особа списку - менш відома.  Складається враження, що ці відомі прізвища стоять в списках для того, щоб стати своєрідним локомотивом, котрий затягне партію в міську, районну чи обласну раду.

Підрахунок з особливою умовою

Для того, щоб хоч 1 представник від певної партії потрапив до міської, районної чи обласної ради, за партію мають проголосувати більше 5% виборців. В першу чергу, звичайно, пройде «перша особа», а от з іншими кандидатами будуть сюрпризи. Вони будуть розподілені в середині виборчого списку в залежності від відсотка виборців, котрі за них проголосували. Уявімо собі, що на окрузі прийшло 2 людини і 1 з них проголосувала за кандидата А. Це означатиме, що він має 50% голосів. А на іншому окрузі, припустімо, прийшло 100 людей, з яких 40 (тобто 40%) проголосували за кандидата В від тієї ж партії. Кандидат А в результаті опиниться в партійному списку вище за В. І якщо між ними будуть розігруватися останні прохідні місця, то В може не потрапити в раду.

Наведений приклад також означає, що кандидати, котрі набрали більшість голосів на окрузі, вигравши у своїх суперників, можуть не стати депутатами. А ті, що фінішували другими чи третіми увійдуть до ради.

Для сільських рад новим законом передбачено більш простий порядок обрання. Тут буде діяти звична мажоритарна система. На кожному окрузі перемагатиме кандидат, котрий набере просту більшість голосів виборців.  

view counter

По тематике

Александр Рева
Срочный автовыкуп в Сумах

Современный авторынок – это довольно сложный механизм. Здесь множество подводных камней, от понимания или нет которых зависит успех вашей деятельности....

Александр Рева 21.05.2020 08:31
Александр Рева
Как продать авто в Сумах и соседней Полтаве?

Каждый автовладелец когда либо сталкивался (или еще столкнется) с вопросом «как быстро продать машину». Цели продажи могут быть различными: покупка...

Александр Рева 14.02.2020 14:02
Александр Рева
Нужно как можно скорее продать свой автомобиль в Сумах?

Вам нужно как можно скорее продать свой автомобиль? Решили купить новую машину, но некогда самостоятельно возиться с объявлениями и поиском...

Александр Рева 05.12.2019 14:04
Александр Шутко
Оговорка по Трампу

(П(р)орочество)...

Марина Барабаш
Кандидат по 161 ОВО Ігор Шкурат відвідав земляків у восьми селах. Свій до свого по своє

Щодня активне спілкування про проблеми людей, про їх настрої і побажання, про надії, які вони покладають на свого обранця до...

Марина Барабаш 16.07.2019 14:42
view counter
view counter

Вы можете отметить интересные вам фрагменты текста, которые будут доступны по уникальной ссылке в адресной строке браузера.